3. Arón Canet (ESP / Estrella Galicia 0,0 Honda) 2: 09.70

Ama ısrar ediyorum, yere gidip her şeyi kaybetmek çok kolaydı ”.

“Cheste, Ducati’miz için iyi değil, ama umarım büyük sezonunda şampiyonluğu hak eden Dovizioso, zaten üç olan Márquez karşısında kazanabilir.”

Jorge Lorenzo

Dovizioso’nun Ducati MotoGP’deki ortağı

Son on yılın en rahatsız edici olan bu son derece tartışmalı unvanı kazanmasını isteyen Jorge Lorenzo’ya (Ducati) sorulan üç kez Mayorka şampiyonu, “Dovi’nin kazanmasını çok isterdim, sahip olduğu sezon için bunu hak ediyor Marc’ın zaten dört unvanı olduğu için ”. Ona hayır dedim, üç tane var. Öyleyse, üzgünüm, üç. Açıkçası dördüncüyü kazanma şansı% 90, ancak bunlar yarışlar ve her şey olabilir: başka bir motor arızası düşebilir, onu atabilirler… ”Lorenzo, pistin Desmosedici Valencian’ı için ne kadar uygunsuz olduğu konusunda Dovi ile aynı fikirde. . Bizim için en iyi devre değil, hayır. Hadi, Sepang ya da Avusturya değil ”.

Valensiya, 282 puanla lider Márquez ve 261 puanla ikinci olan Dovi altı galibiyet elde ettiği için son on yılın en büyük iki galibini ağırlayacak. Katalan’ın Austin (Teksas, ABD), Almanya, Brno, San Marino Cumhuriyeti, Aragon ve Avustralya’daki zaferlerine İtalyan usta, İtalya, Katalonya, Avusturya, İngiltere, Japonya ve Malezya’nın ırklarını fethederek karşılık verdi.

MotoGP Malezya Grand Prix’sinin galibi Andre Dovizioso, Ducati’nin İtalyan takım arkadaşı Jorge Lorenzo’ya Mallorcan’ın yarış sırasında geçmesine izin vermesi için verdiği olası takım emirleri hakkında sorulan sorulara inanılmaz bir samimiyetle cevap verdi. Sepang devresi. 

29.10.2017

Saat 09:39 CET

Andrea Dovizioso, profesyonelliğini ve yasal bir sürücü olduğunu bir kez daha kanıtladı ve Ducati ekibinden yarışı kazanabilmesi ve https://goldbets.top/en-iyi-siteler/ böylece yarışa kadar şampiyonluk seçeneklerini koruyabilmesi için bir dizi takım emri vermesini istediğini kategorik olarak reddetti. Valencia testi.

“Olası takım emirleri ve ‘haritalama 8’in anlamı hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Gönderilerde kazanmayı amaçlayan bir pilot değilim. Çok özel bir dünyada olduğumuzu biliyorum, ancak kendimi siyasi olarak görmüyorum. Kazanmak için başkalarının yardımına ihtiyacı olan pilot. Bunu yapmaktan hoşlanmadığım için bu konuda Ducati ile birlikte olmadım. Bunları sevmiyorum ve bu yüzden şimdi veya hiç yapmadım. Ducati bunu teyit edecekler.Ben takım patronundan kazanmak için bazı şeyler yapmasını istemek için gittiği bir siyasi pilot değilim.Spor binicisiyim, bu sporu seviyorum ve pistte yarışları kazanmak istiyorum, değil Dovizioso, Movistar MotoGP mikrofonlarına ofislerde “dedi.

Lorenzo: “Mesajı görmedim ama şampiyonluk hakkında konuşmuştuk”

Dovizioso ve Márquez için zafer beklemek zorunda kalacak

Dovizioso’nun kendisi de Jorge Lorenzo ile henüz konuşmadığını kabul etti, ancak “birinci pozisyonda bitirmesi gerektiğini ve çok fazla risk alamayacağımızı. O frenlemede ona ne olduğunu bilmiyorum ama kolaydı. düşmek”.

MotoGP Dünya Şampiyonası, üç kez Katalan şampiyonu Marc Márquez’in (Honda) bugün Malezya Grand Prix’sinde dördüncü olduğu Cheste’deki Ricardo Tormo pistinde düzenlenecek olan Valencia Grand Prix’sinde 15 gün içinde belirlenecek. , şampiyonluğu tekrarlamak ve tarihteki en genç dört kez dünya şampiyonu olmak için ilk 11’de bitirecek kadar gücü olacak.

29.10.2017

10: 54’te CET

Emilio Pérez de Rozas

Bugün, Malezya’da yağmurda, İtalyan Andrea Dovizioso (Ducati) sezonun altıncı zaferini, dört tur kala takım arkadaşı Jorge Lorenzo’yu (Ducati) yenerek elde etti ve görünüşe göre, Dovi’nin geçmesine izin verme emrini aldı, çünkü testin son bölümünde ona kırmızı duvardaki karatahtadan “mappin 8’i kullanmanızı öneriyoruz” mesajını gösterdiler.

Movistar MotoGP TV’den Carles Pérez, mühendis Gigo Dall’Igna’ya bu bildirimin Dovi’nin geçmesine izin verip vermeyeceğini sorduğunda, Desmosedici’nin yaratıcısı “Bu koşullar altında yapılması gerekenleri yaptık” dedi. Açıkçası, şüphesiz, sezonun en iyi Lorenzo’suna rütbe liderinin yarışı kazanması gerektiğini hatırlatmaktı.

Lorenzo sonuna kadar riske atmadığını söylüyor

Dovizioso diğer tarafa bakarken, evet, çok sportif bir şekilde, Lorenzo sonunda ilk kez Ducati patronlarının onunla konuştuğunu kabul etti. Dahası, bu patronlardan biri olan Davide Tardozzi, yarışın ortasında, tam da üç kez Mayorka şampiyonu olan takım arkadaşının önünde lider olduğunda, “Jorge Ducati’yi seviyor ve çok iyi biliyor. Ducati için en iyisi bu. “

Lorenzo’ya tahtadaki afişin, şimdi ünlü Mappin 8’in, dört tur kala geçmesine izin verme önerisi olup olmadığını sordu, Mallorcan “Hiçbir şey görmedim” dedi. Ancak ön tekerleğinin Dovi’ninkinden daha kötü olduğunu ve bitiş çizgisinde “düşmek üzereydim” korkusunu yaşadıktan sonra partnerinin onu geçtiğini ve oradan “şimdiden risk almanın bir anlamı olmadığını kabul etti. Çarpışma, aşırı frenleme çünkü öndeki Dovi’ydi. Evet, o son turlarda tam hızda koşmadım, ama yapamadığım için ve bir hata yapmak mantıklı gelmedi. “

Dovizioso, son durum sorulduğunda, bir spor pilotu olduğundan ve bu şekilde kazanmak istemediğinden emin oldu. “Ducati olup olmadığını bilmiyorum, takımın üst düzey yöneticileriyle konuşmalısın, diğer sürücülerle konuştu, ama ben yardım istemedim. Yapabilirdim, değil mi? Patronlarıma gidebilirdim ve onlara sordu, şimdi, Lorenzo ve Danilo (Petrucci) bana yardım etsin, ama yapmadım, hayır. Bu temiz sporu seviyorum. “

Nicolo Bulega (KTM), Motegi pistinde bu hafta sonu gerçekleşen Japon GP’nin Moto3 antrenmanına hakim olduktan sonra pol pozisyonunu kaybetmedi. Niccolò Antoneli (KTM) ve Arón Canet (Honda), bu sezon 2016’da yılın çaylak oyuncusundan sonra unvan için savaşmaya çağrılan bir binicinin önderliğindeki başlangıç ​​çizgisinin ön sırasından tamamladı, ancak henüz zirvede değil. beklentiler.

14.10.2017

Saat 09:23 CEST

Sergi Mejias @kafadergisi

İtalyan sürücü, geçtiğimiz sezon Jerez’de elde edilenin ardından 2: 09.320 referans süresini belirleyerek Moto3’e ikinci polini ekledi.

Dünya Şampiyonası’nın lideri ve Japonya’da şampiyon unvanını kınamak için ilk seçeneğinden yararlanan Joan Mir (Honda), biraz seyreltildi ve on dördüncü sırada bitirdi. Motegi’de şampiyon olmak için Mir’in Romano Fenati’ye ondan beş puandan fazla atmamasına ihtiyacı var.

İspanyol binicilerin geri kalanıyla ilgili olarak, Jorge Martín (Honda) yedinci, Juanfran Guevara (KTM) on dokuzuncu, Marcos Ramírez (KTM) yirmi ikinci ve Albert Arenas (Mahindra) yirmi altıncı oldu.

sınıflandırma sonuçları

1. Nicolo Bulega (ITA / KTM) 2: 09.320

2. Niccolò Antonelli (ITA / KTM) 2: 09.592

3. Arón Canet (ESP / Estrella Galicia 0,0 Honda) 2: 09.708

4. Marco Bezzecchi (ITA / Mahindra) 2: 09.797

5. Enea Bastianini (ITA / Estrella Galicia 0,0 Honda) 2: 09.846

6. Romano Fenati (ITA / Honda) 2: 09.881

7. Jorge Martín (ESP / Honda) 2: 10.152

8. Gabriel Rodrigo (ESP / KTM) 2: 10.227

9. Manuel Pagliani (ITA / Mahindra) 2: 10.305

10. Andrea Migno (ITA / KTM) 2: 10.320

11. Bo Bendsneyder (HOL / KTM) 2: 10.383

12. Nakarin Atiratphuvapat (THA / Honda) 2: 10.385

13. Adam Norrodin (MAL / Honda) 2: 10.538

14. Joan Mir (ESP / Honda) 2: 10.580

15. Tatsuki Suzuki (JPN / Honda) 2: 10.737

………

19. Juanfran Guevara (ESP / KTM) 2: 10.968

22. Marcos Ramírez (ESP / KTM) 2: 11.125

26. Albert Arenas (ESP / Mahindra) 2: 11.361

En hızlı uygulama turu: Nicolo Bulega (ITA / KTM), 133,6 km / sa hızda 2: 09.320.

Pist rekoru: Alex Márquez (ESP / Estrella Galicia 0’0 Honda), 147,5 km / sa hızda 1: 57.112. (2014).

En hızlı tur rekoru: Hiroki Ono (JPN / Honda), 1: 56.443, 148.4 Km / sa. (2016). 

Romano Fenati (Honda), Moto3 Japonya GP’sinin Moto3 yarışını Motegi pistinde kazandı ve yağ nedeniyle 20’den 13 tura düşürülen bir testte yalnızca on yedinci bitirebilen Joan Mir’in (Honda) alirón’unu geciktirerek kazandı. Andrea Migno’nun ısınma sırasında bisikletinin bıraktığı leke.

15/10/2017

06: 38’de CEST

Sergi Mejias @kafadergisi

Trafik ışıkları söner sönmez, Niccolo Antonelli (KTM) yarışta liderliği ele geçirirken, onu Romano Fenati (Honda) izledi, Mir ise yağmuru durdurmadığı için ıslak bir asfaltta arkadan çok temkinli davrandı.

İki İtalyan tek başına kaçtı, Arón Canet (Honda) ile tek başına mesafeyi takip etti ve sezonun en kötü yarışında gol atmayı bile başaramayan bir Mir’in olduğu 18’e kadar sürücüden oluşan bir kovalayan grubun arkasında.

İspanyol sürücülerin geri kalanı ile ilgili olarak Marcos Ramírez (KTM) on dördüncü, Jorge Martín (Honda) on beşinci ve Juanfran Guevara (KTM) düştü ve bitiremedi.

Fenati’nin zaferi ile İtalyan, Moto3 lideri Joan Mir’in 55 puan gerisinde.

sonuçlar

1. Romano Fenati (ITA / Honda) 29: 22.278

2. Niccolò Antonelli (ITA / KTM) 4,146

3. Marco Bezzecchi (ITA / Mahindra) 5.013’te

4. Tatsuki Suzuki (JPN / Honda) 8.767

5. Arón Canet (ESP / Honda), 12.827

6. Philipp Oettl (GER / KTM) 14.865

7. Fabio di Giannantonio (ITA / Honda), 15.482

8. Jakub Kornfeil (RCH / Peugeot), 15.625

9. Bo Bendsneyder (HOL / KTM), 15.947

10. John McPhee (GBR / Honda) 16,216’ya

11. Nakarin Atiratphuvapat (THA / Honda), 16.414

12. Nicolo Bulega (ITA / KTM) – 18.783

13. Andrea Migno (ITA / KTM) 19.057’ye